Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Łanięta

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Herb Gminy Łanięta

         Proponowany wizerunek herbu gminy Łanięta nawiązuje do rodu Skarżyńskich - dawnych właścicieli Łaniąt oraz do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łaniętach.
         Z badań nad historią Łaniąt i gminy Łanięta jasno wynika, że rodzina Skarżyńskich wywarła największy wpływ na rozwój i obecny kształt gminy oraz samej miejscowości Łanięta. Co więcej prawie każdy z majątków,  znajdujących się na terenie gminy Łanięta, krócej lub dłużej był w ich posiadaniu. Źródła wprost podają, że za Skarżyńskich Łanięta przeżywały lata prawdziwej świetności. Inwestowali oni w kształcenie miejscowej ludności, utrzymując szkołę, zbudowali cukrownię, łożyli na przebudowę kościoła, wprowadzali w majątku nowoczesne rozwiązania. Łanięta im zawdzięczają swój rozwój i obecny kształt, dlatego też w zaproponowanym herbie gminy Łanięta znajduje się jednorożec wspięty na błękitnym tle nawiązujący do herbu Skarżyńskich "Bończa".
         Rodzina Skarżyńskich miała również ogromny wpływ na dzisiejszy kształt kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łaniętach. Parafia ta powstała w 1416 roku, co jasno pokazuje jak daleko sięga historia Łaniąt. Dokumentacja kościelna stanowi dowód na to, że już na początku XV wieku Łanięta istniały i stanowiły na tyle dużą osadę, że utworzono tam parafię. Jest to  jedna z najstarszych parafii w powiecie dlatego też symbolika Najświętszej Maryi Panny w postaci białej lilii została umieszczona w godle herbu.  
         W związku z powyższym proponowany herb gminy Łanięta przedstawia się następująco:
Na tarczy hiszpańskiej w polu błękitnym jednorożec wspięty srebrny, od czoła na prawo od jednorożca srebrna lilia.
 
Projekt herbu i opracowanie historyczne - Kinga Łuczak

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Ewelina Studzińska

Data wytworzenia:
01 wrz 2021

Osoba dodająca informacje

Ewelina Studzińska

Data publikacji:
01 wrz 2021, godz. 11:14

Osoba aktualizująca informacje

Ewelina Studzińska

Data aktualizacji:
01 wrz 2021, godz. 11:14